Następne wydarzenie w:

  • 00 DNI
  • 00 GODZ.
  • 00 MIN.
  • 00 SEK.
+

News

„W nowych kontekstach i w nowych formach wyrazu chrześcijanin jest po raz kolejny powołany do dawania odpowiedzi każdemu, kto pyta o motywy nadziei, która w nim jest (por. 1 P 3,15).” Benedykt XVI

Albo spotkasz Boga w codzienności albo nie spotkasz go wcale – zakończone letnie oazy

Kategorie: Kościół,Moderatorskie,Oaza,Ogólna

Zakończyły się letnie rekolekcje oazowe. Tegoroczne rekolekcje prowadziło 8 księży, których wspierało 5 kleryków, siostra zakonna i 30 animatorów – solidnie przygotowanych przez diecezjalną szkołę animatora i dni formacji animatorów. Pragnę podziękować wszystkim księżom posługującym w tym roku. Ze szczerego serca dziękuję klerykom naszego seminarium, oraz wszystkim animatorom angażującym się w tym roku w diakonię rekolekcyjną. Najwięcej Oazowiczów przyjechało z parafii św. Dominika w Krzynowłodze Małej. Dużo młodych osób było z parafii: Matki Bożej Fatimskiej oraz św. Franciszka i św. Piotra w Ciechanowie. Oazy odbyły się nad morzem w Swarzewie koło Władysławowa oraz w naszych pięknych Tatrach: w Murzasichlu i Gliczarowie Górnym.

Jestem bardzo zadowolony z tegorocznych rekolekcji oazowych. Tradycyjnie, w planie dnia była zawsze: modlitwa poranna (najczęściej jutrznia), katecheza, namiot spotkania (rozważanie Słowa Bożego), Msza św., spotkania w grupie, wieczory pogodne i poważne oraz szkoła modlitwy. Ten czas 15 dniowych rekolekcji w górach to wielka radość i wdzięczność Bogu z dar charyzmatu Światło-Życie i za osobę ks. Franciszka Blachnickiego. Chcę powiedzieć, że młodzież z naszej diecezji ma wielkie pragnienia Boga oraz zdrowej i głębokiej duchowości. Ich osobista modlitwa, zdolność do refleksji, oczytanie, pytania, dojrzałe rozmowy i spowiedzi były dla nas, prowadzących rekolekcje, dowodem na działanie łaski Bożej i wielką radością.

Po tych rekolekcjach i rozmowach z młodymi mam taką osobistą refleksję. Dużo mówi się o darach łaski, bo są takie intrygujące, takie pociągające. Mówienie językami, tłumaczenie ich, dar uzdrawiania, dar proroctwa – doskonale wiemy, jak to przyciąga. Spotkania z osobami, posługującymi tymi charyzmatami, uzdrowienia cieszą się wielką popularnością. Tylko, czy nie zapomnieliśmy, że jest coś jeszcze oprócz „duchowych fajerwerków”? Coś bardzo Bożego, a zarazem bardzo prostego? Tym czymś się zwykła codzienność. Święty Josemaría Escrivá de Balaguer mówił kiedyś do swoich studentów: „albo spotkasz Boga w codzienności albo nie spotkasz go wcale”. Ta zwyczajna codzienność, proza życia, najbardziej weryfikują naszą wierność modlitwie, sakramentom czy czytaniu Biblii.

Chcielibyśmy zaprosić do naszej Oazy Ludzi młodych, tych, którzy powrócą duchowo rozpaleni po ŚDM w Krakowie. Wszystkim młodym: gimnazjalistom, osobom ze szkół średnich, studentom chcemy powiedzieć, że Oaza to jedna z dróg, by poznać siebie, poznać Boga i zerwać z przeciętnością.

Pod koniec sierpnia w Płocku spotykamy się w gronie Księży Moderatorów i Animatorów na podsumowaniu letnich oaz oraz na warsztatach muzycznych naszej diakonii. A już 3 września, w płockiej farze, odbędzie diecezjalny dzień wspólnoty. Bezpośrednio po tym dniu, z zapałem i nadzieją zaczynamy roczną formację.

Ks. Krzysztof Ruciński

Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie

Dodaj komentarz

  1. Redakcja serwisu plockaoaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia.
  2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję.
  3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem.