Następne wydarzenie w:

  • 00 DNI
  • 00 GODZ.
  • 00 MIN.
  • 00 SEK.
+

News

„W nowych kontekstach i w nowych formach wyrazu chrześcijanin jest po raz kolejny powołany do dawania odpowiedzi każdemu, kto pyta o motywy nadziei, która w nim jest (por. 1 P 3,15).” Benedykt XVI

Boli gdy upadłeś? To dobrze

Kategorie: Blog

Wiele osób nie przepada za propozycja „powiedz coś o sobie”. 

Tutaj pojawia się problem :co ja mogę powiedzieć o sobie? Do czego już doszedłem, co mam?

Często wychodzimy z założenia, że jeżeli ktoś jest w czymś dobry, to o tym dobrze wie. Tymczasem tak nie jest. Każdy z nas potrzebuje być nagradzany za to, co dobrze zrobił. Jednak podobnie jak nie należy zapominać o tym, co było dobre, nie należy unikać mówienia o tym, co było złe.

W modelu Roberta Diltsa który pozwala na myślenie o zmianie osobowej, uczeniu się nowych zachowań, doświadczeń i komunikacji występuje tak zwany ,,Efekt Motyla” który stawia pytanie:

Gdzie i kiedy motyl musi poruszyć skrzydłami?

Czyli gdzie położyć nacisk, aby dokonać zmian? Odnosząc się do kilku zagadnień:
– Spiritual (Duchowość/misja,) po co?
– Identity ( Tożsamość), kto?
– Beliefs (Przekonania), dlaczego?
– Capability (Możliwości), jak?
– Behaviour (Zachowania), co?
– Environment (Środowisko), w jakich warunkach?

Bazując na tym modelu, postawiłem sobie pytanie. Co i jak jako oazowicz (chrześcijanin) mogę zmienić/dać swojej wspólnocie(Kościołowi)?

Odpowiedz byłaby pewnie podobna jak na propozycję powiedzenia czegoś o sobie, czyli w sumie to nie wiem, ale…
Ruch Światło-Życie uczy jednej z największych tajemnic szczęścia. Jakiej? Posiadanie siebie w dawaniu siebie. To właśnie w ofierze, posłudze można znaleźć radość. Wspaniałym pomysłem są diakonie, które uczą i pokazują że każdy ma coś cennego czym może się podzielić z innymi. Warto sobie uświadomić, że to Ty, właśnie Ty możesz odmienić rzeczywistość, która Ciebie otacza.

Warto pamiętać o podstawowej zasadzie, sens zmiany brzmi:

Coś nie zadziałało? Zrób więc coś innego!

Co jeśli znów się nie udało, gdy nie można się dogadać? Porażki bolą…
Pojawia się problem, iż często ,,zachowanie” bywa odbierane jako oznaka ,,tożsamości”, ,,możliwości”; w ten sposób można zniszczyć pewność siebie, odebrać sobie kompetencje. Często ludzie doświadczają tego jako dzieci w szkole. Jednak warto pamiętać że źle napisany projekt nie oznacza, ze jesteś beznadziejnym architektem.

Skoro boli gdy upadłeś to zobacz, jak wysoko zaszedłeś.

Zmieniajmy świat, pokażmy że wiara to radość. Zastanów się, co TY możesz zmienić/dać.

Tomasz Kowalczyk

Dodaj komentarz

  1. Redakcja serwisu plockaoaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia.
  2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję.
  3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem.