Spotkanie z cyklu Laboratorium Idei. Temat: Historyczność Jezusa

Categories: Moderatorskie,Oaza,Ogólna,Wydarzenia

Jezus-historyczny7 lutego (piątek) o godz. 18:00 w Płockim Domu Darmstadt, na ul. Stary Rynek 8 odbędzie się panel dyskusyjny z cyklu: „Laboratorium idei”. To spotkania które mają na celu eksplorację nurtów filozoficzno-religijnych, prześwietlanie założeń popularnych „idei”, badanie kontrowersji światopoglądowych. Będziemy starali się odkrywać koncepcje obecne w kulturze, życiu społeczno-politycznym, filozofii nauki, sztuce, literaturze i ukazywać ich znaczenie. Chcemy w związku z tym podjąć próbę zestawienia stanowisk naukowych i religijnych, społecznych i jednostkowych, a nade wszystko popularyzować wartość zmysłu badawczego i wolnego dyskursu.

Temat najbliższego spotkania: Historyczność Jezusa. Zaproszeni Goście: o. Krzysztof Paczos MIC – doktor filozofii i teolog, autor książek z zakresu antropologii filozoficznej i teologicznej; od lat prowadzi refleksję nad zjawiskiem sekularyzacji Europy (książka Czekając, aż przyjdzie. Radykalizm chrześcijański w epoce postindustrialnej); przełożony wspólnoty Synodia Marii Matki i red. Paweł Lisicki – polski dziennikarz, publicysta, pisarz, w latach 2006–2011 redaktor naczelny dziennika Rzeczpospolita, w latach 2011–2012 redaktor naczelny tygodnika Uważam Rze. Od 2013 jest redaktorem naczelnym tygodnika Do Rzeczy.Wstęp wolny – zapraszamy!

Czy Jezus istniał jako postać historyczna, gdzie i kiedy żył oraz czy któreś z najważniejszych wydarzeń jego życia, jak na przykład śmierć, może być potwierdzone jako wydarzenie historyczne? Wielu historyków uważa, że historia o Jezusie Chrystusie jest mitem skonstruowanym na podstawie wcześniejszych opowieści o cierpiących bogach zbawiających lud. Sprawa Jezusa historycznego jest pełna napięć pomiędzy badaniami naukowymi nad Jezusem, a przekazami wiary chrześcijańskiej. Znaczącym zagadnieniem spotkania będzie więc także problem znaczeń, sensów, określeń doktryny katolickiej, które mogły zostać przypisane postaci historycznej, a które były obce Jezusowi chodzącemu po Galilei.

Podobne wpisy



Komentarze

comments

Author: admin

Dodaj komentarz