Następne wydarzenie w:

  • 00 DNI
  • 00 GODZ.
  • 00 MIN.
  • 00 SEK.
+

News

„W nowych kontekstach i w nowych formach wyrazu chrześcijanin jest po raz kolejny powołany do dawania odpowiedzi każdemu, kto pyta o motywy nadziei, która w nim jest (por. 1 P 3,15).” Benedykt XVI

Wolontariat daje do myślenia

Kategorie: Blog,Kościół,Oaza,Ogólna

„I rzekł Bóg: Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem.” (Rdz 1, 29)

Człowiek potrzebuje pokarmu do prawidłowego funkcjonowania. Każdego dnia spożywamy co najmniej 3 posiłki przeplatane przekąskami, a niektórzy, wręcz przepisowo – 5 posiłków. Jemy, bo mamy co jeść. Czy zastanawialiśmy się kiedyś, ilu jest ludzi, którzy jedzą tylko 1 posiłek, bo więcej nie mają, bo na więcej ich nie stać? Być może. Najważniejsze pytanie brzmi jednak: co z tym możemy zrobić?
Dwa razy w roku Bank Żywności organizuje Świąteczną Zbiórkę Żywności. Pierwsza taka zbiórka odbyła się w 1997 roku. Według statystyk zebrano wtedy 35 ton żywności, a chęć udziału zgłosiły 54 sklepy. W miarę upływu czasu wzrasta ilość zebranej żywności. W 2013 roku zgromadzono już 801 ton w 3 500 sklepach. W zbiórkę włącza się młodzież z całej Polski, zachęcając ludzi do choćby drobnego daru. Wolontariat daje do myślenia. Jest pewnym zatrzymaniem, zastanowieniem się i docenieniem tego, co samemu się posiada.

Uważam, że pomysł zaangażowania młodzieży w to dzieło jest genialny. W dorosłym życiu, ci młodzi ludzie będą pamiętać, jak bardzo drobny gest pełen dobroci może wesprzeć potrzebujących i jak dużo radości – samym wolontariuszom, daje bezinteresowna pomoc.

Oczywiście krążą różne opinie o tego typu akcjach. A co Ty o tym sądzisz? Czy naprawdę tak bardzo „zbiedniejesz” jeśli podarujesz komuś olej, makaron, mąkę czy konserwę? Myślę, że nie. Jeśli każdy z nas dojdzie do takiego wniosku, to z pewnością wielu potrzebujących na tym skorzysta. Czyńmy dobro z uśmiechem. Tak niewiele potrzeba by pomóc. W ten weekend również była taka akcja. Jak na nią zareagowałeś?

Olga Przybysz

One Response to "Wolontariat daje do myślenia"

  1. Karolina Napisał 04/09/2014 o 09:46

    W wolontariacie jestem już 12 lat. Płocki Wolontariat przy Urzędzie Miasta Płocka. Fakt i to jest prawda, że nosząc pomoc innym, bardziej potrzebującym przynosi bardzo dużo radości, cieszysz się z tej pomocy bo widzisz uśmiech na drugiej osobie. Kocham pomagać innym. Już od 8 klasy podstawówki zaczęłam wyjeżdżać na wczasorekolekcje z niepełnosprawnymi. Wielka frajda zwłaszcza gdy widzisz, że te osoby są bardzo uzdolnione, jak robią fajne rzeczy własnoręcznie 🙂 Najlepsze jest, że oni nie przejmują się chorobą, problemami jak nie którzy ludzie. Żyją i cieszą się tym życiem, które im dał Jezus. Nie lubą litości na pewno, wyczuwają ją 🙂 Pomagać to jest extra sprawa nawet w Szlachetnej Paczce jak osoby, rodziny potrzebujące dostają paczki a dzieci zamiast z zabawki cieszą się na przykład z czajnika 🙂

Dodaj komentarz

  1. Redakcja serwisu plockaoaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia.
  2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję.
  3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem.