Następne wydarzenie w:

  • 00 DNI
  • 00 GODZ.
  • 00 MIN.
  • 00 SEK.
+

News

„W nowych kontekstach i w nowych formach wyrazu chrześcijanin jest po raz kolejny powołany do dawania odpowiedzi każdemu, kto pyta o motywy nadziei, która w nim jest (por. 1 P 3,15).” Benedykt XVI

Żywe Słowo – Moja Miłość

Kategorie: Blog,Kościół,Oaza,Ogólna

Dziś 8 maja 2014. To już 4 dzień VI Tygodnia Biblijnego, dokładnie półmetek. Powinniśmy pewnie być już gdzieś pod koniec Starego Testamentu, żeby zdążyć przeczytać całe Pismo Święte do 10, czyli ostatniego dnia tego wydarzenia. Zgadza się?

Nie zgadza. Św. Hieronim mówił „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Boga”. To mądre słowa, ale tak często kiwamy głową słysząc je, a potem wypuszczamy tym uchem, które ich nie wpuszczało. Cóż warte takie słuchanie? Wracając do pierwszego akapitu, Tydzień Biblijny to 7 dni czytania Słowa Bożego, a nie 7 dni na przeczytanie Pisma Świętego. Dlaczego o tym piszę?

Czy faktycznie tak ważne jest ile przeczytamy? Przecież przy odpowiednim planie dnia i certyfikacie z kursu szybkiego czytania dałoby się pewnie Biblię w tydzień przeczytać, może szybciej. Nie ilość, a jakość. Pięknie, patetycznie czytać również można; niedawno przekonałem się nawet, że czytanie z Pisma Świętego można… zaśpiewać. Ale to wciąż nie to*.

Istotą lektury Pisma Świętego jest jego medytacja. Co nam po Słowie Bożym, jeśli przeleci ono gdzieś obok naszego życia? Nieważne jest ile przeczytamy, ale ile się nad tym zastanowimy, ile się natrudzimy, aby zrozumieć i ile napocimy, coby wprowadzić je w życie.
Kończąc, Tydzień Biblijny to z pewnością dobry pomysł, ale Słowo Boże obowiązuje nas przez cały czas dany nam na Ziemi. Spisano je na kartach po to, by mogło stać się żywe. Każdy dzień jest dobry, bo coś ruszyć, zacząć walczyć, by ożywić słowa Pisma. Dla swojej duszy i dusz swoich bliskich, zrób to.

Cóż bowiem za korzyść stanowi dla człowieka zyskać świat cały, a swoją duszę utracić? Bo cóż może dać człowiek w zamian za swoją duszę?
Mk 8,36-37

*Czytanie podniosłe, piękne czy przede wszystkim wyraźne jest jak najbardziej pożądane, jeśli ma służyć lepszemu zrozumieniu słuchaczy. Pisząc ten post miałem na myśli raczej osobisty, prywatny kontakt ze Słowem Bożym.

Tomasz Racki

Dodaj komentarz

  1. Redakcja serwisu plockaoaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia.
  2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję.
  3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem.