(Nie)przegadana
Niedawno opublikowane statystyki donoszą, że z roku na rok odsetek osób z wyższym wykształceniem wzrasta. „Trudno się dziwić, cywilizacja się rozwija, to i ludzie mądrzejsi” – brzmi komentarz jednej z popularnych gazet. Ale czy na pewno mądrzejsi? Czym jest właściwie ta mądrość, o której ciągle tyle słyszymy? Czy jest to poziom wykształcenia, ilość zdobytej wiedzy…
Żeby była druga randka
Kilka lat temu, w jednym ze swoich pierwszych tekstów na stronie płockiej oazy, pisałem, że wiara niekoniecznie przeznaczona jest dla tchórzy. (Możecie go przeczytać tutaj.) Dziś, poniekąd chciałbym powrócić do tego tematu, biorąc się za niego z zupełnie innej strony. Myślę bowiem, że moja religia to, wbrew pozorom, wcale nie przysłowiowa brzytwa, której chwytają się…
Bóg przychodzi tam, gdzie przychodzi i nie ma w tym wcale przypadku
Zawsze miałem problem z tekstem „Prostujcie ścieżki dla Pana”. Nie z jego zrozumieniem, bo jego przesłanie jest raczej oczywiste: mamy się nawracać, wychodzić z grzechu i przygotowywać drogi naszego życia na nadejście Chrystusa. Jedna rzecz tylko mi w tym nie grała – to hurraoptymistyczne założenie, że jak już weźmiemy się za siebie, to rzeczywiście uda…
III Tajemnica Bolesna – Cierniem Ukoronowania Pana Jezusa
Trzecia tajemnica to największa nauka pokory dla każdego człowieka. Wyszydzony został prawdziwy król. Prawdziwy król. I co z tego? Czy ktoś widział, żeby się wywyższał przed innymi? Czy ktoś widział, że ucieka od poniżenia? We mnie uderza to, że chwała Boża ujawnia się w tak wielkim poniżeniu człowieka. „Pośmiewisko” żołnierzy. Aż trudno uwierzyć, że był…
Narodziny Pana Jezusa
„Nie bójcie się! Oto bowiem ogłaszam wam wielką radość, która stanie się udziałem całego ludu. Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, który jest Chrystusem Panem. A to będzie dla was znakiem: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i położone w żłobie.” (Łk 10-12) Trudno jest człowiekowi pojąć tajemnicę wcielenia. Bóg wybrał siano, stajenkę? Dlaczego…
Diakonia – o co w tym chodzi?
Wielu Oazowiczów po odbyciu podstawowej formacji myśli sobie: „No dobra, jestem po wszystkich stopniach Oazy Nowego Życia. Co dalej mogę robić w Ruchu?”. Jak to co? Służyć! Mówi się, że charyzmatem Ruchu Światło-Życie jest charyzmat spotkania. Chodzi tu o spotkanie z drugim człowiekiem, ale także – a nawet przede wszystkim – z Bogiem. Dzięki spotkaniu,…
Poszła z pośpiechem
Nadeszła jesień- szara, ponura, deszczowa jesień. Razem z nią do wielu z nas zawitało także jesienne przygnębienie, tak zwana chandra. Szukamy lekarstwa na poprawę nastroju naprawdę w różnych rzeczach. Stereotypowy wizerunek tej terapii to spędzanie długich wieczorów z książką, czy serialem, w kocu, ze stertą chusteczek i czekoladą. Może to wszystko pomaga, ale z pewnością…
Zwiastowanie NMP
Tutaj wszystko się zaczęło – można by rzec. To właśnie słowa archanioła Gabriela były bodajże najradośniejszą nowiną w historii. Porównać je mogę tylko do wiadomości o Zmartwychwstaniu Chrystusa. „Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus.” usłyszała Maryja w wieku piętnastu lat. Pewnie nie zdawała sobie sprawy, jak ważną dla losów świata decyzję podejmuje,…
Szaleństwo 2011
Na naszym blogu kompletna cisza, wszyscy mają sesje, wyjazdy czy inne obowiązki i tak to jakoś wyszło, że straciliśmy ciągłość. Ja sam nie pisałem tutaj ze 150 lat, ale to nic, najważniejsze, że udało mi się przemóc i wreszcie usiąść do klawiatury. Niniejszym zaczynam serię wspomnień naszych piszących nt. ich wyjazdów na Oazy letnie. Start!…
Czas
Jak to jest z tym czasem? Kiedy się zaczął, czy się skończy? Nic o nim nie wiemy, a nieustannie próbujemy go porządkować – odmierzając minuty, sekundy, dni, lata – poprzez jednostki przez nas samych stworzone. Ale on płynie, biegnie, ucieka swoją niepojętą dla nas naturą. Ciągle słyszymy zdania typu „Jak ten czas leci!”, „Gdzie się…
Z serii „Co z tą Oazą?” – przekonaj się sam!
Wielkimi krokami zbliża się lipiec, a co za tym idzie Oazy letnie 🙂 Postanowiłam i ja odpowiedzieć na wielokrotnie stawiane na tym blogu pytanie „Co z tą Oazą?”. Wiadomo, żeby drzewo mocno stało, musi mieć solidne korzenie i twardy pień. Jakie więc były początki? Ks. Franciszek Blachnicki – harcerz, uczestnik Kampanii Wrześniowej 1939, komendant oddziału…
#SZOT*
Reach your goal, man. Tylko wtajemniczeni wiedzą, że mogę bez końca oglądać filmiki motywacyjne czy konferencje coachów (ups, nie ma już wtajemniczonych). Believe me. Czasami chcę iść spać wcześniej, zdarza się, że jest to nawet godzina 22. Mieszkam w internacie, ale mam tak wspaniałą współlokatorkę A., że dogadujemy się w godzinach pójścia spać. A już…
Popiełuszko? A może Lemański?
Rozczarować może rodzina, przyjaciel, kolega czy dany autorytet. Swoją wypowiedzią czy stanowiskiem w danej sprawię potrafi wywołać niemałą konfuzję, niekiedy nawet i gorycz. I o ile początkowo występuje niesmak, prędzej czy później człowiek zrozumie rozbieżność stanowisk, nawet w wydawałoby się oczywistych kwestiach. Ale co gdy najwyżsi przedstawiciele Kościoła wyrażają oceny z którymi nie sposób jest…
Młodość – lubię to!
W życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, kiedy zaczyna myśleć ono o swojej przyszłości, zastanawiać się nad sensem życia i innymi egzystencjalnymi problemami. Ludzie, którzy się podobno na tym znają, stwierdzili, że wtedy właśnie zaczyna się okres zwany „młodością”. Wiele się o niej słyszy, mówi, poeci opiewają ją w swoich poematach, filozofowie poświęcają jej całe…
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- …
- 17
- Następne »