Następne wydarzenie w:

  • 00 DNI
  • 00 GODZ.
  • 00 MIN.
  • 00 SEK.
+

News

„W nowych kontekstach i w nowych formach wyrazu chrześcijanin jest po raz kolejny powołany do dawania odpowiedzi każdemu, kto pyta o motywy nadziei, która w nim jest (por. 1 P 3,15).” Benedykt XVI

Filakterie

Kategorie: Diakonia Modlitwy

Wówczas przemówił Jezus do tłumów i do swych uczniów tymi słowami:«Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony. (Mt 23, 1-12)

 

Filakterie

Filakterie – Filakterie to małe pudełeczko z wypisanymi na pergaminie najważniejszymi fragmentami Prawa (Wj 13,1-16; Pwt 6,9; 11,13-21). Jeden umieszczany był na głowie, by ujarzmić rozum i myśli oraz skierować całą swoją uwagę na Boga, a drugi zaś na lewym ramieniu, co oznaczało wyciągniętą przez Boga rękę do Izraelitów, bądź też skierowanie pragnień serca ku Stwórcy. Traktowane były często w sposób magiczny – miały chronić noszącego je przed nieszczęściem.

Jakie fragmenty pisma chcesz mieć ciągle przed swoimi oczami?

Poproś Ducha Świętego, aby czytanie Słowa nie stało się nigdy zwykłym rytuałem.

Żyj tym co wyznajesz

Nikt z nas nie lubi osób, które jedno mówią, drugie czynią. Czasami nawet mówią dobrze, dobrze się ich słucha, słowa ich poruszają. Ale kiedy dowiadujemy się, że ich życie nie jest zgodne z tym co mówią, nagle wydaje nam się, że te słowa również nie mają sensu.

Poproś Ducha Świętego, aby pokazał Ci Twoją obłudę. Popatrz na sytuacje w Twoim życiu, w których jedno mówiłeś, drugie czyniłeś. Módl się modlitwą św. Hieronima: Biada nam biednym, na których przeszły wady faryzeuszy!

Poproś Ducha Św., abyś mógł oddzielić u ludzi, których słuchasz to co Boże, od tego co ludzkie.

Największy z was nie będzie waszym sługą

Będą w oazie przechodzisz przez różne stopnie. Przyjrzyj się sobie i zastanów, czy twój rozwój jest wprost proporcjonalny do postawy służby?

Miarą wielkości człowieka jest umiejętność służby.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

  1. Redakcja serwisu plockaoaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia.
  2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję.
  3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem.