Następne wydarzenie w:

 • 00 DNI
 • 00 GODZ.
 • 00 MIN.
 • 00 SEK.
+

News

„W nowych kontekstach i w nowych formach wyrazu chrześcijanin jest po raz kolejny powołany do dawania odpowiedzi każdemu, kto pyta o motywy nadziei, która w nim jest (por. 1 P 3,15).” Benedykt XVI


PACYFKA – ZNAK POKOJU CZY ZNAK SZATANA?

Kategorie: Blog,Kościół,Oaza,Ogólna

Dziś o znanym wszystkim symbolu , który ma ciekawą historię. Serfując w Internecie, natknęłam się na ciekawy artykuł, który z pewnością rozwieje nasze wątpliwości co do tego znaku. Pan Mateusz Ośko wyjaśnia czym jest „pacyfka”, jaka jest geneza tego znaku graficznego oraz czy noszenie go jest złem, grzechem.

„PACYFKA – ZNAK POKOJU CZY SZATANA?
Ostatnimi czasy popularny stał się symbol o nazwie „pacyfka”. Chętnie nosicie ją na koszulkach, kolczykach, naszyjnikach, czy też używacie w formie breloka do kluczy. Jednak co oznacza ten znak? Czy nosząc go, nie obrażacie tym samym Pana Boga?

Wielu ludziom symbol ten kojarzy się z pokojem. W tym znaczeniu został on użyty po raz pierwszy w 1958 roku i od tego czasu używano go, głosząc „Make love, not war” (Czyń miłość, nie wojnę). Za twórcę pacyfki uważa się brytyjskiego filozofa Bertranda Russela. Zaprojektował ją tak, że widzimy litery alfabetu semaforowego N i D nałożone na siebie, co ma oznaczać Nuclear Disarmament (rozbrojenie nuklearne). Litery te dodatkowo są otoczone okręgiem symbolizującym naszą planetę. Logo szybko zyskało popularność zwłaszcza wśród tzw. hipisów, którzy przyjęli pacyfkę jako swój znak rozpoznawczy. Byli oni nazywani dziećmi ziemi, zachowywali się niekonwencjonalnie, żyli zgodnie z naturą, krytykowali „wyścig szczurów” i własność prywatną. Twierdzili, że ziemia jest wystarczająco duża dla wszystkich i niepotrzebne są wojny o terytoria. Głosili pokój, więc pacyfka idealnie pasowała do ich poglądów. Na podstawie tych informacji nasuwa się myśl, że pacyfka jest bardzo pozytywnym znakiem, używanym głównie przez młodych ludzi pragnących pokoju na świecie. Dlaczego więc miałby nie podobać się Bogu? Odpowiem – istnieje też druga strona medalu.

Znak ten występował znacznie wcześniej niż w roku 1958. Używany był już w średniowieczu, a niektórzy twierdzą, że nawet w starożytności. Funkcjonował wtedy pod nazwą „Krzyż Nerona” (św. Piotr został ukrzyżowany na odwróconym krzyżu w Rzymie za czasów Nerona) i był znakiem satanistycznym, a więc takim, którym posługiwali się ludzie służący szatanowi. Nawet współcześnie, w czasie czarnych mszy, z tyłu ołtarzy, widnieje właśnie ten symbol. Według satanistów, znak ten wcale nie oznacza liter ND (wtedy alfabet semaforowy przecież w ogóle nie istniał), ale odwrócony, wbity w ziemię i połamany krzyż, zwiastujący ostateczny upadek chrześcijaństwa i Jezusa. Inni mówią, że pacyfka używana była też przez czarnoksiężników.

Nazywana była przez nich „stopą kruka” lub „stopą czarownicy” i często używano jej podczas czarów. Inną interpretację podaje średniowieczne pismo runiczne – znak z ramionami w górze oznaczał człowieka. Ramiona w dół, jak w pacyfce, oznaczają więc coś przeciwnego – zaprzeczenie człowieka, jego upadek. Takich wersji jest kilka, ale z każdej wynika jasno, że noszenia „krzyża Nerona” należy unikać za wszelką cenę, oznacza on bowiem zwycięstwo szatana nad Bogiem i oddanie się wysłannikom piekła.

Chrześcijanin, znając historię pacyfki, ma nie lada dylemat. Zwłaszcza jeżeli już posiada jakieś ubrania na których widnieje ten symbol – wyrzucić czy zostawić? Cóż, niektórzy mówią, że szatan celowo podsunął w 1958 roku brytyjskim aktywistom swój znak, aby rozprzestrzenić „krzyż Nerona” na cały świat. Inni twierdzą, że to zbieg okoliczności, a pacyfka współcześnie oznacza wyłącznie pokój. Jak do tego znaku powinniśmy się odnosić? Moim zdaniem należy szanować to, w jakiej wierze inni go używają, samemu jednak zaprzestać noszenia tego symbolu. Jeżeli naprawdę chcemy pokazać światu jak bardzo miłujemy pokój, co jest przecież rzeczą bardzo chwalebną, to zamiast pacyfki wykorzystajmy znak krzyża – przecież prawdziwy pokój jest w Bogu i również w ten sposób można interpretować symbol wszystkich chrześcijan.”

Podsumowując: symbol, kojarzący się większości ludzi z pokojem i dobrem, okazuje się symbolem kultu szatana… SPRAWDZAJMY ZNACZENIE SYMBOLI, KTÓRE NOSIMY!

2 Responses to "PACYFKA – ZNAK POKOJU CZY ZNAK SZATANA?"

 1. PG Napisał 04/19/2018 o 15:20

  Rozumiem i z całym szacunkiem ale ja akurat jestem ateistką i pacyfistką i raczej nie będe nosić krzyża.

 2. Luki Napisał 08/23/2018 o 20:56

  Dzięki Bogu za ten blog. Właśnie z żoną zastanawialiśmy się co dokładnie oznacza pacyfka, ponieważ dla zabawy kupiliśmy ją na imprezę w klimacie lat 70. Gdy chciała ją przymierzyć przy zakładaniu rozpadło jej się zapięcie. Zastanawiałem się czy nie jest ona wśród znaków, które chrześcijanie powinni odrzucić. Po wygoglowaniu trafiłem na ten blog. Ktoś może powiedzieć że to przypadek ale ja wierzę, że Dobry Bóg troszczy się o swoje dzieci, poruszy rozum do zastanowienia się.

Dodaj komentarz

 1. Redakcja serwisu plockaoaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia.
 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję.
 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem.