Następne wydarzenie w:

 • 00 DNI
 • 00 GODZ.
 • 00 MIN.
 • 00 SEK.
+

News

„W nowych kontekstach i w nowych formach wyrazu chrześcijanin jest po raz kolejny powołany do dawania odpowiedzi każdemu, kto pyta o motywy nadziei, która w nim jest (por. 1 P 3,15).” Benedykt XVI

Wiara domaga się rozumu

Kategorie: Blog,Kościół,Moderatorskie,Oaza

Kazimierz Obuchowski

„Człowiek dojrzały intelektualnie, refleksyjny musi prędzej, czy później w obrębie swoich zainteresowań wprowadzić pytania o sens samego siebie. Wynika to z samej logiki poznawania świata.”

Dojrzała i autentyczna relacja z Bogiem zaczyna się od osobistego zmierzenia się z pytaniem: czy Bóg istnieje? To jest pytanie nie tylko o przynależność religijną, ale pytanie o to, czy moje życie ma cel i sens, czy jest ktoś kto mnie kocha, kto pragnął bym był na świecie.

Bardzo trafnie aspekt wiary przedstawia YouCat – katechizm dla młodzieży. Czytamy w nim: „Gdy spadochroniarz zapytałby kogoś z obsługi lotniska: „czy spadochron na pewno jest spakowany?”, a ten odpowiedziałby zdawkowo: „Wierzę, że tak”, to skoczkowi nie wystarcza, chciałby wiedzieć. Kiedy jednak poprosiłby przyjaciela, aby mu spakował spadochron, a ten na takie samo pytanie odpowiedziałbym mu: „Tak, sam go spakowałem, możesz mi wierzyć!”, wówczas spadochroniarz odpowiedziałby: „Tak, wierzę ci”. Wierzymy nie tylko w treści wiary, wierzymy Bogu ze względu na Jego autorytet, zaufanie jakim Go obdarzamy. Wiara wymaga od człowieka wolnej woli i jasnego umysłu, wzrasta dzięki modlitwie, życiu sakramentami i wsłuchiwaniu się w Słowo Boże. Celem naszej wiary jest to, byśmy myśleli jak Jezus, żebyśmy pozwolili Jemu, żyjącemu i działającemu w nas przez wiarę, posługiwać się nami, myśleć w nas i żyć w nas. Dojrzała wiara zmienia naszą mentalność, każe nam stawiać Boga zawsze na pierwszym miejscu. Ale to jedno skrzydło w podejściu do wiary.

W tym miejscu postaram się przedstawić drugie skrzydło. Od pewnego czasu jestem przekonany, że potrzebna jest dziś praca na rzecz pojednania wiary i rozumu. O tym pisał już bardzo jasno Jan Paweł II w encyklice „Fides et ratio: „wiara i rozum są jak dwa skrzydła na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”. Wiara pozbawiona oparcia na rozumie skupiła się bardziej na uczuciach i przeżyciach, co stwarza zagrożenie, że przestanie być propozycją uniwersalną. Uczuciowe podejście do wiary nie pociągnie życia. Pierwszym polem spotkania z Bogiem jest to, co zwyczajne, codzienne, co proste – w ciszy ludzkiego, indywidualnego świata Bóg przychodzi dyskretnie, ale Jego obecność jest realna i prawdziwa bardziej niż podczas emocjonalnych seansów modlitewnych, subiektywnych doświadczeń emocjonalnych czy licznych cudactw duchowych, tak namiętnie poszukiwanych dziś przez wielu. Odpowiedzią na odwagę wiary, powinna być odwaga rozumu.

6 Responses to "Wiara domaga się rozumu"

 1. Karolina Napisał 04/16/2013 o 23:48

  Hmmm… No pytanie jest dobre… 🙂

 2. Karolina Napisał 04/17/2013 o 10:55

  Jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości, zada księdzu pytanie to myślę,że każdy ksiądz odpowie… 🙂

 3. Karolina Napisał 04/17/2013 o 13:57

  U mnie w grupie na przykład jest… 🙂

 4. Tomek Racki Napisał 01/19/2014 o 02:06

  Mądre słowa. Dają do myślenia.

 5. Tomek Racki Napisał 01/19/2014 o 02:07

  Mądry tekst.

 6. Karolina Napisał 03/20/2014 o 15:50

  To prawda. Tekst jest mądry i daje wiele do myślenia 🙂

Dodaj komentarz

 1. Redakcja serwisu plockaoaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia.
 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję.
 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem.